Kardemir, liman işletmeciliği ve taşımacılık işi için şirket kurdu

Türkiye’nin en büyük 24. sanayi kuruluşu olan Kardemir Karabük Demir Çelik, liman işletmeciliği ve taşımacılık için yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. Şirketin yatırım planı kapsamında kurulduğu ve sermayesinin 200 milyon TL olduğu belirtildi.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Şirketimizin yatırım planı kapsamında, yurtiçi ve yurtdışında faaliyet göstermek ve yük taşımacılığı esaslı olmak üzere, her türlü demiryolu, karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı ile bu amaçlara matuf olmak veya bu hususlarla ilgili olmak kaydıyla ilave faaliyetlerde bulunmak maksadıyla şirketimizin tek ortağı olduğu, 200.000.000 TL sermayeli, KARLİMTAŞ KARDEMİR Liman İşletmeciliği ve Taşımacılık Anonim Şirketi unvanında yeni bir şirket kurulmuştur.

FABRİKALAR KURAN FABRİKA OLARAK TANINIYOR

Kardemir’in temelleri, 3 Nisan 1937’de dönemin başbakanı İsmet İnönü tarafından atıldı. İlk yüksek fırın 9 Eylül 1939’da ateşlendi ve 10 Eylül 1939’de ilk Türk demirini üretti. Bir çok endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajın gerçekleştirdiği için Türkiye’de ‘fabrikalar kuran fabrika’ olarak tanınıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x