‘CHP’ye oy vermeyenleri bulun, mutlaka ikna edin’

Mustafa Sarıgül, belediye başkanlığı yapmış, yıllardır kazanılamayan Erzincan’dan son seçimde milletvekili olup 4. kez TBMM’ye gelmiş siyasetçi. Sahada, seçim çalışmalarında CHP’li adaylara hep destek oluyor. Ancak, seçimlerin genel havasına baktığında eski seçimlerin heyecanını, tadını fazla göremiyor, seçimin daha çok medya savaşları halinde yürüdüğünü düşünüyor.

‘YÜZDE 32 BAŞARI OLUR’

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın yüksek bir oy oranıyla seçimi kazanacağını, İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu’nun canla-başla çalıştığını, belirten Mustafa Sarıgül şöyle konuştu: “Partimize, Türkiye çapında yüzde 30-32 oy çıkarsa bizim için büyük bir başarı olur. Bu hafta çok önemli. Tüm belediye başkan adaylarımızdan ricam, özellikle en güçlü olduğumuz bölgelere gitsinler, oradaki bizim seçmenleri kemikleştirsinler, bölgedeki arkadaşlara, ‘Sizden bir ricam, hepiniz tek tek Türkiye’nin neresinde oturursa otursun ister İzmir’de ister Şişli’de isterse Erzincan’da bir telefon açacaksınız ve CHP’ye oy vermeyen bir arkadaşınızı oy vermesi için ikna edeceksiniz. Bu süreçte olaylardan, provokasyonlardan uzak dursunlar.

‘KAVGADAN UZAK DURSUNLAR’

CHP’li kavga çıkarıyor, huzuru bozuyor gibi bir kampanya yapmaya çalışıyorlar. Bunlara kesinlikle ve kesinlikle izin vermeyelim. Bayrağımıza, toprağımıza bağlı, ulusal birliğimizden ayrılmayan, inançlarımıza saygı gösteren, din, dil, ırk, kültür, mezhep farkı gözetmeyen ‘Muharrem ayı da bizim, Ramazan ayı da bizim’ diyen bütün yurttaşlarımızdan oy istesinler, güler yüzü elden bırakmasınlar. Bu hafta içinde kendi bölgelerinde en az iki kez görkemli toplantı yapsınlar. Yüzde 2-3 civarında olan kararsız seçmen kararını güçlüden yana verecektir. O gücü arkadaşlarımız yansıtırsa inanın ki son derece değerli ve son derece başarılı olur.”

Mustafa Sarıgül, Medya Grubu Ankara Temsilcisimiz Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

İktidar devletin gücünü kullanamaz

Büyükşehir belediyelerinin seçim için market alış-veriş kartları göndermesini etik bulmadıklarını anlatan Sarıgül şu eleştiriyi yaptı: “Bugün iktidarda bulunanlar, yarın muhalefete düştükleri zaman kendilerine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davranmaları lazım. İnsanlar ömür boyu iktidarda kalmaz. Demokrasilerde böyle bir şey yok. Halkın size vermiş olduğu yetkiyi devlet gücü olarak kullanıyorsunuz, tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla o vergilerle alınan parayı emekliye, engelliye vermiyorsunuz. İktidara yakın vakıflara Devlet eliyle kaynaklar aktarılıyor. Hiç değilse seçime iki ay kala bu tür destekler durdurulmalı. Aile Bakanlığı’nın yaptığı sosyal yardımlar, Cumhurbaşkanının adı kullanılarak ve partilerinin adayına oy verilmesi istenerek dağıtılıyor. Bunlar hoş bir olay değil.”

Anayasa %100’ü kucaklamalı

Cumhur ittifakının, yeni dönemde Anayasa değişikliği başlatmasının beklendiğini anlatan Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, “Nasıl bir Anayasa” olması gerektiğine şöyle açıkladı: “Anayasa Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Senin anayasan, benim anayasam olmaz. Anayasalar toplumsal uzlaşmadır. Anayasa’yı yüzde 51 oyla geçirebilirsiniz ama o zaman yüzde 49’u ne yapacaksınız? Şöyle bir şey diyorsak ‘Yüzde 49-yüzde 50 benim. Siz ne yaparsanız yapın.’ Bu da demokrasi adına etik bir şey olmaz. Benim yıllardan beri almış olduğum siyasi terbiye, yurttaşlarımız bize oy versin, vermesin yüzde 30-40’ını değil, inşallah yüzde 100’ünü kucaklamak ve yüzde 100’ünün yüzünü güldürmektir. Fransa’da, İngiltere’de, Danimarka’da hiç anayasa konuşulmuyor, hep Türkiye’de anayasa konuşuluyor. Zamanı gelince hep birlikte anayasayı planlayalım. Anayasa kardeşlik hukuku olsun, toplumsal barış olsun ve hepimizin 600 milletvekilinin ‘Evet bu bizim anayasamız’ diyebileceği bir demokratik olgunluğu inşallah yakalarız.”

Başkanların vaatlerine ne demeli!

Mevcut belediye başkanlarının bazılarının vaatleri üzerinde duran Sarıgül, “Tavuk suyu içer Allah’a bakar sen 15 yıldır belediye başkanısın 20 yıldır belediye başkanısın bugüne kadar yapmadın da şimdi ne yapacaksın? Bu vaatlerin çoğu CHP’li belediye başkan adayları kendi projelerini açıklayınca diğer partiler yani büyük bir bölümünü yöneten AK Parti Belediye Başkanı adayları da gerçekten hiç ayağı yere basmayan bir çok proje açıklıyorlar. Ben de bunları kesinlikle doğru bulmuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x