Altın Fiyatının Şok Yükselişi Şaşırttı: Sonraki Hamlesi Ne Olacak?

Altın fiyatı şaşırtıcı bir şekilde tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Bu hamlesi, sektörün deneyimli profesyonellerini bile şaşırttı. Analistler, bunun gerçek nedeni konusunda farklı açıklamalar yapıyor.

Altın, yükseliş hamlesiyle uzmanları bile şaşırttı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, ani ve güçlü bir hamle yaptı. Bu hamlesi, analistleri ve uzmanları bile şaşkına çevirdi. Metals Daily CEO’su Ross Norman, “Batı’nın altına olan ilgisizliğine rağmen […] Çin’deki talebin, Batı’dan Doğu’ya akan muazzam hacimlerle bu açığı fazlasıyla kapattığı açık” diyor. Ayrıca, “Bu nedenle, bu ralli Batılı uzmanları ve tahmincileri şaşırttı. İsterseniz gizli bir ralli deyin. Bu da bana satın almanın çoğumuzun yakın görüş alanının ötesinde olduğunu gösteriyor.” yorumunu yapıyor. Bunlara ek olarak Norman, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

‘Geleneksel açıklama’ altının Haziran ayındaki Fed toplantısında beklenen faiz indirimi öncesinde yükseldiği. Ayrıca, bu da doları zayıflatıp altını güçlendirecektir. Ancak dolar aslında yılbaşından bu yana yükselişte ve gümüş, beklediğimiz gibi altın/gümüş oranındaki düşüşün de gösterdiği gibi kompleksteki yükselişi doğrulamıyor. Bir başka olası açıklama da ABD hazine tahvil getirilerindeki düşüş olabilir. Geçen ay %1,2 düştü ve altın yaklaşık %6 yükseldi… ancak ETF talebi cansız kaldığı için bunun arkasında kurumların olduğuna dair yine bir kanıt yok.

Altının yükselişinin arka planında ne var?

Ross Norman, vadeli işlemler piyasasındaki açığa satışların ralliyi desteklediğine şüphe olmadığını söylüyor. Ancak hareketin ana itici güç olamayacak kadar büyük olduğunu belirtiyor. Bu nedenle başka bir şeyin devrede olduğunu ifade ediyor. Buradan hareketle Norman, şu yorumu yapıyor:

Cevabın önemli bir kısmı elbette Çinli alımları ve sadece geleneksel ‘dama’ ya da Çinli büyükanneler değil – Z Kuşağı yatırımcıları da mücadeleye katıldı. Ancak Çin primleri (45 dolarlık güçlü primden 38 dolara düştü) ve Hindistan primleri (5 dolarlık indirimden 16 dolarlık indirime düştü) Asya’nın orta derecede fiyat esnekliğine sahip bir şekilde davrandığını ve fiyat gücü karşısında alımlarını azalttığını gösteriyor.

İşin sırrı, merkez bankalarının altın alımları mı?

Ross Norman, şok rallinin son Ocak rakamlarına göre çok güçlü olmaya devam eden merkez bankası alımları tarafından yönlendirildiğine inandığını söylüyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde izah ediyor:

ABD’nin basit yaptırımların ötesine geçerek Rus finansal varlıklarındaki 300 milyar dolara el koyma tehdidiyle (Ukrayna’yı desteklemek için satılacak ve ödenecek) … bazı Merkez Bankaları … hatta bağlantısız olanlar bile, potansiyel olarak bir noktada kendilerinin de ateş hattında olabileceği korkusuyla alarma geçecekti. Bu nedenle ihtiyatlı bir şekilde dolar dışı varlıklara yönelmek isteyebilirler.

James Steel: Hareketin ölçeği şaşırtıcı!

HSBC Holdings PLC analisti James Steel, faiz indirimi beklentilerinde önemli bir değişiklik ya da başka bir açık makroekonomik itici güç olmadığı göz önüne alındığında, hareketin ölçeğinin şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Steel, “Hız ve ivme çok ani ve çok hızlıydı. Tüten bir silah gibi görünmüyordu.” diyor.

Ole Hansen: Yatırımcılar muhtemelen altına geçiş yapıyor

Saxo Bank emtia stratejisti Ole Hansen, 1 Mart’ta açıklanan ve beklentilerin oldukça altında gelen Şubat ayı ISM imalat PMI verilerinin borsada düzeltme riskinin arttığını vurguladığını söylüyor. Ayrıca, bazı yatırımcıları hisse senetlerinden altına geçmeye teşvik etmiş olabileceğini belirtiyor.

Ewa Manthey: Altın fiyatları daha da yükselecek, çünkü…

ING’de emtia stratejisti olan Ewa Manthey, rallinin faiz indirimi beklentileri ve jeopolitik çalkantıların bir kombinasyonundan kaynaklandığını söylüyor. Manthey, “Fed’in faiz oranlarını değiştireceğine dair spekülasyonlar ve devam eden jeopolitik gerilimler altının parlamasını sağlıyor. Devam eden savaşlar ve yaklaşan ABD seçimleri ile jeopolitik belirsizliğin ortasında güvenli liman talebi destekleyici olmaya devam ettikçe altın fiyatlarının bu yıl daha yüksek işlem görmesini bekliyoruz.” diyor.

Ryan McKay: Fonların pozisyonları da katkı sağladı!

TD Securities emtia stratejisti Ryan McKay, makro fonların ve emtia ticaret danışmanlarının momentum alımlarının altının ani kazançlarına katkıda bulunduğuna inanıyor. En son Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu verileri, hedge fonların ve para yöneticilerinin 27 Şubat itibariyle net yükseliş altın bahislerini artırdığını gösteriyor. McKay yine de bu yatırımcıların yeni long pozisyonlara paralel olarak short pozisyonlar eklediğini söylüyor. Yani altının yukarı yönlü hareketinde hepsinin yer almadığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x